Cítite sa po chôdze unavení? Možno za to môžu ploché nohy
Nohy sú veľmi dôležitou časťou nášho tela. Okrem toho, že vďaka nim môžeme chodiť, behať alebo skákať, musia udržať celé naše telo vzpriamené. Kĺby, svaly a šľachy – celý systém musí dobre fungovať a, bohužiaľ, nie vždy je tento systém úplne v poriadku. Trpíte bolesťou kolien, bedier alebo vás často bolí hlava? Na vine môžu byť práve ploché nohy. Tento problém je dobré nepodceňovať, pretože môže zapríčiniť celý rad zdravotných ťažkostí. Pomôcť môže zmena obuvi alebo cviky, ktoré zvládnete sami doma. Tak sa na to poďme pozrieť viac do hĺbky. Čo vy na to?
Problém plochých nôh je komplexná téma. Znamená to, že chodidlo, alebo obe, má spadnutú klenbu, a celá plôška sa tak pri zaťažení dotýka zeme. A ako to má byť teda normálne? Noha sa bežne dotýka zeme len v 3 bodoch – plochou chodidla pri prstoch a na vonkajšej strane. Podľa ortopédov s touto chybou žije zhruba 80 % ľudí. Ako spoznáte, že týmto ochorením trpíte aj vy? Medzi príznaky patrí pocit ťažkých lýtok, kurie oká, pálenie svalov, opuchy nôh a nadmerná únava po chôdzi.
Plochá noha môže byť geneticky danou chybou alebo sa k nej dopracujeme v priebehu života nesprávnou starostlivosťou a obuvou. Medzi časté príčiny patrí príliš rýchly rast v detstve, nedostatočná starostlivosť o nohy v čase dospievania, vysoká záťaž nôh vplyvom obezity alebo náročného povolania. Predovšetkým však nevhodná obuv v každom veku. Tá spôsobí nedostatočnú stimuláciu chodidla, keď nohy máme neustále uväznené v obuvi, v ktorej nemajú dostatok voľného priestoru.
„Ľudia trpiaci ochorením plochých nôh by sa mali snažiť posilniť klenbu – to môžu napríklad chôdzí úplne naboso alebo v barefootovej obuvi. Pri chôdzi naboso totiž, okrem iných benefitov, noha používa intenzívnejšie všetky svaly a šľachy v chodidle. Chodenie naboso však nemusí byť pre každého. Poraďte sa preto s ošetrujúcim lekárom alebo fyzioterapeutom,“ hovorí Robert Kunorza, výkonný riaditeľ Bennonu.
U žien sa môže na vzniku plochej nohy podieľať aj tehotenstvo a u detí do 2 rokov veku je plochá noha úplne bežným javom. Novorodenci majú totiž vnútornú časť plôšky vyplnenú tukovým vankúšikom, ktorý postupne mizne. Pozor, ploché nohy môžete svojim deťom spôsobiť predčasným a príliš častým nosením topánok. Aby ste predišli plochým nohám u detí v neskoršom veku, kúpte im vhodnú obuv s dostatočným nadmerkom.
4 jednoduché kroky, ktorými môžete tomuto problému zamedziť:
1) Hygiena je základ
„Nohy zaťažujeme v podstate celý deň, a tak im treba venovať dôkladnú starostlivosť. Vyskúšajte kúpele nôh s bylinnými zmesami, pravidelne používajte pemzu a chladivý gél alebo vyživujúci krém,“ dodáva riaditeľ Robert Kunorza.
2) Výber vhodnej obuvi
Chodidlá a prsty potrebujú priestor na prirodzený pohyb, takže treba nosiť obuv, ktorá kopíruje prirodzený tvar chodidla. Prsty tak majú v topánkach dostatok priestoru, nie sú utlačované či deformované. „Barefoot obuv posilňuje rozvoj chodidiel a správne fungovanie svalstva. Topánky barefoot radu BOSKY sú oproti tým bežným oveľa ľahšie, takže sa v nich cítite, ako by ste na nohách žiadnu obuv ani nemali. K pocitu pohodlia prispieva elastický a priedušný zvršok,“ dodáva zástupca Bennon. „Pre ešte väčší komfort sú vnútrajšky topánok BOSKY vybavené vyberateľnou stielkou s ľahkým zosilnením v oblasti päty. Máte tak mäkší došľap, teda sú topánky vhodné aj pre barefoot začiatočníkov.“
3) Udržiavať správny postoj tela
4) Pravidelne cvičiť
Tu je niekoľko tipov:
- Malá a veľká noha – špeciálne cviky, pri ktorých sa snažíte chodidlo pomyselne roztiahnuť alebo, naopak, zmenšiť, čím posilňujete dôležité svaly – nechajte sa ich naučiť priamo od fyzioterapeuta alebo ortopéda
- Chôdza po špičkách – najjednoduchší cvik, ktorý zvládnu aj deti, je možné vystriedať aj stojom na pätách
- Precvičujte prsty na nohách – snažte sa zo zeme zdvihnúť rôzne ľahké predmety, ako je napríklad pero alebo vreckovka
- Masážne potreby – obstarajte si masážnu loptičku a uľavte svojim nohám po dlhom dni pomalým prechádzaním po celej dĺžke chodidla
- Choďte bosí – po tráve, kamienkoch, skrátka kdekoľvek vám napadne
Ak máte pocit, že ploché nohy sú váš prípad, neodkladajte návštevu ortopéda. Ten vám nohy vyšetrí pomocou špeciálneho prístroja, ktorý určí diagnózu, a budete vedieť isto. Pri náhlych ťažkostiach je možné navštíviť aj fyzioterapeuta so špecializáciou na nohy a chodidlá.